Aktualności

W nocy z soboty na niedzielę pośpimy krócej
21.03.2018
W nocy z soboty na niedzielę przesuniemy wskazówki zegarów i pośpimy o godzinę krócej. Przeczytaj, komu może zaszkodzic zmiana czasu z zimowego na letni.
My śpimy, a nasz mózg sprząta
19.03.2018
W ciągu całego dnia nasz mózg zbiera ogrom informacji. Jednak większość z nich nie ma dla nas znaczenia i należy je "posprzątać".
Paradoks chrapania
16.03.2018
Chrapanie zwykle nie budzi chrapiącego - to raczej problem otoczenia (wytwarzany wówczas hałas osiąga głośność nawet 90 decybeli!). Jednak to przede wszystkim chrapiącemu zagrażają różnego rodzaju problemy zdrowotne.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Snu
16.03.2018
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Snu dr hab. Adam Wichniak podkreślił, że liczba osób z okresowymi zaburzeniami snu (problemy z zasypianiem, wybudzanie w nocy czy zbyt wcześnie nad ranem) dramatycznie w naszym kraju wzrasta. Nieleczone mogą one prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Nie demonizujmy bezsenności
06.03.2018
Osoby, które uważają, że mają problemy ze snem, są bardziej narażone na różne dolegliwości zdrowotne, niż osoby, które rzeczywiście mało śpią, ale niespecjalnie się tym przejmują – twierdzi prof. Kenneth Lichstein na łamach „Behaviour Research and Therapy”.
Naukowcy z UŚ opracowali monitor oddechu
05.03.2018
Monitor oddechu, pozwalający kontrolować oddech oraz położenie ciała wielu osób równocześnie, opracowali naukowcy z UŚ. Urządzenie może służyć niemowlętom zagrożonym zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej, jak i osobom dorosłym, gdy zachodzi konieczność badania jakości ich snu.
05.03.2018
Jedzenie ryb poprawia... sen i inteligencję dzieci
18.02.2018
Konsumpcja ryb sprzyja osiąganiu wyższych wyników na skali inteligencji przez dzieci w wieku szkolnym. Efekt ten związany jest prawdopodobnie z lepszą jakością snu - twierdzą badacze z Uniwersytetu Pensylwanii (USA).
18.02.2018
Brak snu odbiera rozum
12.02.2018
"Stajemy się sennymi bulimikami. Wiele osób w ciągu tygodnia pracy `pości`, śpiąc zaledwie po pięć godzin na dobę, by w weekendy odsypiać na całego. Znajdujemy się w samym środku wielkiego eksperymentu nad deprywacją snu, który sami sobie fundujemy. Nie wiemy, jakie będą jego długofalowe skutki" – mówi Robert Stickgold, amerykański badacz snu z Uniwersytetu Harvarda.