Aktualności
Do środowiska naturalnego trafia coraz więcej leków!
"Do środowiska naturalnego, także w Polsce, trafia coraz więcej leków. Szkodzą one żywym organizmom i choć ludzie na razie są bezpieczni, to nie zawsze musi tak być - ostrzega prof. Piotr Stepnowski, chemik z Uniwersytetu Gdańskiego i prorektor tej uczelni.
Co jest teraz najważniejsze dla ministra zdrowia (wywiad)
"Nadchodząca kadencja to kontynuacja działań m.in. informatyzacji i skracania kolejek, ale także nowe wyzwania. W pierwszych 100 dniach rządu priorytetem będzie przygotowanie pakietu badań kontrolnych dla osób po 40. roku życia" - zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Co w praktyce oznacza "porada lekarza przez telefon"?
"Zdalna wizyta sprawdzi się wobec pacjentów, których lekarz dobrze zna, których leczy od dłuższego czasu z powodu przewlekłego schorzenia, a porada będzie dotyczyła np. ustalenia dawki stosowanego leku" - zaznacza wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki.
Rezygnacja ze zmiany czasu może być korzystna
Osoby z zaburzeniami snu mogą odczuwać skutki zdrowotne związane ze zmianą czasu – mówi dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej WUM.
Oświetlenie w miastach jest szkodliwe
Zbyt mocne uzależnienie od sztucznego oświetlenia źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne . Powoduje między innymi zaburzenia snu – ostrzega prof. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Politechniki Gdańskiej.
Dlaczego chrapanie w czasie snu jest niebezpieczne dla zdrowia
Podczas chrapania dochodzi często do groźnego dla zdrowia niedotlenienia organizmu, nie jest to zatem tylko pewna uciążliwość, lecz poważnym problem medyczny – ostrzegają eksperci. Dodają, że najcięższą postacią zaburzeń oddychania podczas snu jest tzw. bezdech śródsenny.
Jaki sen, taki stan ducha
Sny mogą stanowić odzwierciedlenie stanu psychicznego, w którym w danym momencie się znajdujemy – czytamy w czasopiśmie „Science Reports”.
Jedna bezsenna noc może kosztować dodatkowe kilogramy?
Jedna bezsenna noc może spowodować w organizmie zmiany metaboliczne prowadzące do przybrania na wadze i zmniejszenia masy mięśniowej.
Groziła siekierą ratownikom medycznym. Usłyszała zarzuty
Do Prokuratury Rejonowej w Piasecznie trafiły materiały dotyczące gróźb użycia siekiery wobec ratowników medycznych.
37 lat temu miała miejsce wielka rewolucja
12 sierpnia 1981 r. uznaje się za początek ery komputerów IBM PC - komputerów osobistych. Dzisiejsze komputery są miliony raz szybsze i wydajniejsze od swoich pierwowzorów. Ale nawet pojawienie się pierwszych PC oznaczało rewolucję - mówi dr Piotr Milczarski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Sprzedaż wysyłkowa niektórych leków przez apteki - prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek 6 sierpnia nowelizację przepisów dot. wprowadzania Internetowego Konta Pacjenta. Zmiany dotyczą także m.in. dopuszczenia sprzedaży wysyłkowej niektórych leków przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne.
MZ: to farmaceuta będzie decydować o sposobie zabezpieczenia wysyłki leku
Za odpowiednie przygotowanie paczki oraz wybór metody transportu gwarantującej utrzymanie właściwości leku odpowiada apteka lub punkt apteczny – tylko takie podmioty będą uprawnione do wysyłkowej sprzedaży leków - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.
Bubel z e-zwolnieniami
Nawet dwa miliony polskich pracowników nie będzie mogło dostawać e-zwolnień, bo ich szefowie mimo takiego obowiązku nie zarejestrowali się w specjalnym systemie. I nic im nie można zrobić, bo ustawa nie przewiduje żadnych kar - informuje "Gazeta Wyborcza".
Rezydenci znów mogą protestować
Powrót do wypowiadania klauzuli opt-out, dyżurowanie po pięć godzin dziennie i masowe zwalnianie się z pracy przed przyszłorocznymi wyborami – to scenariusze, które rozważają lekarze, by przypomnieć o swoich postulatach.
Miał być na wizycie za kilka dni, zmienili mu termin za dwa lata
Pacjenta poradni endokrynologicznej SP Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie poinformowano, że do lekarza - zamiast w najbliższych dniach, jak wynikało z wcześniejszego zapisu - ma się zgłosić za... dwa lata.
Zwiększamy produkcję lekarzy: kolejna warszawska uczelnia będzie kształciła medyków
Utworzenie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) kierunku lekarskiego i prowadzenie go w nowo powołanym Collegium Medicum zakłada uchwalona w piątek (15 czerwca) przez Sejm nowelizacja ustawy o utworzeniu UKSW.
Będą zmiany w dyżurach szpitali?
"Być może niezasadne jest, aby szpitale w bliskiej odległości, które są na poziomie podstawowym, musiały dyżurować w trybie 24/7 przez cały czas, bo to jest nierozsądne m.in. z punktu widzenia finansowego i wykorzystania kadr" - ocenia minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ewentualne zmiany, jak zapowiada, mogą nastąpić pod koniec roku.
Wszyscy tracimy na podrabianych lekach
Według szacunków Komisji Europejskiej, do 2020 roku na rynku znajdzie się ok. 183 mln opakowań sfałszowanych leków, a konsumenci będą wydawać na nie około 850 mln euro rocznie - mówi Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Najczęstsze błędy lekarzy (według NFZ)
W I kwartale 2018 r. Oddziały Wojewódzkie NFZ przeprowadziły łącznie 108 postępowań kontrolnych ordynacji lekarskiej. W 16 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie ordynacji lekarskiej - informuje NFZ.
Już nie trzeba będzie mierzyć recept linijką
Recepta będzie mogła być zrealizowana nawet wówczas, gdy jej rozmiar lub kształt nie odpowiadają wzorowi. Pod warunkiem że dane na niej są czytelne – przewiduje projekt nowego rozporządzenia w sprawie recept.