Aktualności

Niewydolność serca przyczyną bezsenności
24.07.2023
U chorych z niewydolnością serca dochodzi do odnerwienia szyszynki i zaburzeń w wydzielaniu melatoniny, co wpływa na sen. Mechanizm tego zjawiska opisują naukowcy w publikacji, która ukazała się w najnowszym wydaniu czasopisma Science.
Ograniczenie nadużywania leków nasennych
11.07.2023
Eksperci apelują aby ograniczyć leki nasenne zawierające benzodiazepiny, które są wciąż nadużywane, gdyż stosowane niewłaściwie doprowadzają do uzależnień. Okazją do tego jest obchodzony 11 lipca Światowy Dzień Świadomości na Temat Benzodiazepin.
Bezsenność ma związek z wyższym ryzykiem zawału serca u kobiet
02.03.2023
Osoby cierpiące na bezsenność są o 69 proc. bardziej narażone na zawał serca – wynika z badań, których wyniki zostaną ogłoszone podczas Światowego Kongresu Kardiologii w Nowym Orleanie
Prof. Adam Wichniak: główną przyczyną bezsenności jest niekorzystna zmiana stylu życia
22.11.2022
Zaburzenia lękowe, depresja i choroby somatyczne nie są już główną przyczyną bezsenności, dziś doprowadza do tego przede wszystkim niekorzystna zmiana stylu życia i zaburzenia rytmu dobowego – twierdzi prof. Adam Wichniak, specjalista zaburzeń snu.
Lek na bezsenność z kategorią OTC. Od teraz można go kupić bez recepty
12.07.2022
Naczelna Izba Aptekarska poinformowała o decyzji prezesa URPL o zmianie kategorii leku z Rp na OTC. Zmiana oznacza, że od teraz preparat można kupić bez recepty. Chodzi o Noctis Noc.
Zamknięcie i kwarantanna wpłynęły na jakość snu
15.01.2021
Lockdown i kwarantanna z powodu pandemii zmieniły sen Włochów, a często pogorszyły też jego jakość – wynika z badań prowadzonych na Uniwersytecie w Parmie. Odnotowano…
Epidemia negatywnie wpływa na jakość snu
06.11.2020
1
Epidemia Covid-19 ma negatywny wpływ na sen, pomimo że w jej trakcie ludzie śpią dłużej – wynika badania opisanego na łamach czasopisma „Frontiers in Psychology”.
Krótki sen skraca życie
17.07.2020
Dobra jakość snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a czas trwania poszczególnych jego faz może wpływać na długość życia – informują naukowcy na łamach „JAMA Neurology”.