Aktualności

Badacze wyodrębnili cztery wzorce ludzkiego snu
18.03.2024
Przewlekłe choroby, niższa wydajność w pracy, słabsze wyniki w nauce i gorsze relacje społeczne – to wszystko może mieć związek z zaburzeniami snu.
Zbyt dużo światła nocą szkodzi zdrowiu ludzi
01.03.2024
Osoby zamieszkujące bardziej oświetlone obszary zasypiały później, spały krócej, były bardziej senne w ciągu dnia i częściej cierpiały na zaburzenia rytmu dobowego.
Już ponad 5 mln Hiszpanów przyjmuje leki na bezsenność
09.02.2024
1
U 50 proc. osób, które przewlekle cierpią na bezsenność, rozwijają się zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak stany lękowe lub depresja.
Utleniacze uszkadzają naczynia krwionośne
19.10.2023
Chroniczne lub nawet niewielkie niedobory snu powodują, że komórki układu krwionośnego wypełniają się toksycznymi substancjami utleniającymi. Z czasem może dojść do wzrostu ryzyka zawału.
Podstawą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna
11.10.2023
Terapia poznawczo-behawioralna jest podstawą leczenia bezsenności. Jak przekonuje prof. Adam Wichniak, leki powinny być jedynie jej uzupełnieniem.
Niewydolność serca przyczyną bezsenności
24.07.2023
U chorych z niewydolnością serca dochodzi do odnerwienia szyszynki i zaburzeń w wydzielaniu melatoniny, co wpływa na sen. Mechanizm tego zjawiska opisują naukowcy w publikacji, która ukazała się w najnowszym wydaniu czasopisma Science.
Ograniczenie nadużywania leków nasennych
11.07.2023
Eksperci apelują aby ograniczyć leki nasenne zawierające benzodiazepiny, które są wciąż nadużywane, gdyż stosowane niewłaściwie doprowadzają do uzależnień. Okazją do tego jest obchodzony 11 lipca Światowy Dzień Świadomości na Temat Benzodiazepin.
Bezsenność ma związek z wyższym ryzykiem zawału serca u kobiet
02.03.2023
Osoby cierpiące na bezsenność są o 69 proc. bardziej narażone na zawał serca – wynika z badań, których wyniki zostaną ogłoszone podczas Światowego Kongresu Kardiologii w Nowym Orleanie