Aktualności
Facebook skończył 15 lat
Minęło półtorej dekady, odkąd student Harvardu Mark Zuckerberg powołał serwis, który miał służyć komunikacji w obrębie uczelni. W tym czasie Facebook stał się medium globalnym, zmusza do przewartościowania wielu kwestii społecznych i prowokuje do pytań o przyszłość demokracji.
Wszystkiemu winne smartfony, prace domowe i zmartwienia
Przeprowadzona w USA ankieta pokazała, że ponad 40 proc. nastolatków cierpi z powodu niebezpiecznych problemów ze snem, m.in. przez używanie elektronicznych gadżetów, nieregularny rytm dnia i zmartwienia.
Chiny: sztuczna inteligencja lepiej oceniła szanse na wybudzenie ze śpiączki
19-latek w stanie wegetatywnym, 41-latka po udarze i co najmniej pięciu innych pacjentów w śpiączce z pekińskiego szpitala PLA General Hospital prawdopodobnie uniknęło śmierci dzięki skuteczności chińskiego systemu sztucznej inteligencji, który pozwala ocenić szanse pacjenta na wybudzenie się.
Włochy: osiem osób z hiperpamięcią poddanych pionierskim badaniom
Ośmioro Włochów obdarzonych tak zwaną hiperpamięcią autobiograficzną zostało poddanych badaniom, które zdaniem naukowców mogą okazać się przełomowe dla terapii w chorobach atakujących pamięć. To pierwsze takie badania na świecie - ogłoszono w Rzymie.
13-letni chłopiec z Alabamy „obudził się” tuż przed pobraniem narządów
Stan 13-letniego chłopca lekarze określili jako nie dający nadziei i poprosili rodziców o wydanie zgody na pobranie od niego narządów. Nadal był nieprzytomny, ale na dzień przed procedurą...
Media społecznościowe kradną uczniom sen
Uczniowie, którzy często odwiedzają media społecznościowe, częściej niedosypiają w porównaniu z rówieśnikami, którzy są mniej aktywni na tych portalach – potwierdziło najnowsze badanie kanadyjskie, które publikuje czasopismo „Acta Paediatrica”.
Kapsuła czasu z naukowymi "skarbami" ukryta na Spitsbergenie
Fragment meteorytu, skamieniałości, nasiona roślin, ludzkie DNA, niesporczaki, monety, zdjęcia Ziemi, kryształ krzemu - to skarby, które trafiły do kapsuły czasu, zakopanej przez polskich naukowców na Spitsbergenie. Pojemnik ma się ukazać na powierzchni Ziemi za ok. 500 tys. lat.
21 proc. pacjentów ma źle postawioną diagnozę na początku leczenia
Z badania przeprowadzonego wśród amerykańskich pacjentów wynika, że wstępne rozpoznanie warto potwierdzić u innego specjalisty.
Wielka Brytania zaprasza polskich lekarzy POZ do pracy
Wielka Brytania nadal odnotowuje olbrzymie braki kadrowe w służbie zdrowia. Dlatego postanowiła przeznaczyć 100 mln funtów na ściągnięcie z zagranicy kilku tysięcy lekarzy pierwszego kontaktu.
Ile i jakie leki możesz zabrać ze sobą do Norwegii?
Od 1 października 2015 na terenie UE oraz krajów należących do EOG obowiązują ściśle określone warunki importu leków przez osoby prywatne. Które leki wolno przywieźć z Polski do Norwegii i w jakich ilościach? - na to pytanie odpowiada portal mojanorwegia.pl.
Prawie połowa ludzi na świecie ma problemy ze snem
Na problemy ze snem, takie jak bezsenność czy bezdech senny, cierpi ok. 45 proc. ludzi na świecie. Ponad jedna trzecia z nich się nie leczy – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Snu, obchodzonego w tym roku w piątek 17 marca.
Czas letni przez cały rok
Komisja węgierskiego parlamentu przyjęła projekt znoszący dwukrotną w ciągu roku zmianę czasu.
Polskie urządzenie do diagnostyki chrapania nagrodzone w Brukseli
Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców.
Naturopatia nie wyleczyła dziecka. Winni śmierci zobowiązani do publikacji wyroku na FB
Skazani rodzice przez kilka tygodni leczyli dziecko tylko domowymi sposobami. Zignorowali ostrzeżenia znajomej pielęgniarki, że może ono chorować na zapalenie opon mózgowych. Swe działania konsultowali jedynie z lekarką ordynującą leki z zakresu naturopatii, która w prowincji Alberta jest zawodem regulowanym. Obecnie również lekarze prowadzą dochodzenie w tej sprawie.
Migrena nie lubi witamin
Wysoki odsetek osób cierpiących na migreny ma łagodne deficyty witaminy D, ryboflawiny i koenzymu Q10 - poinformowali naukowcy podczas 58. dorocznego zjazdu American Headache Society.
Wiersze na mokrych chodnikach
Nic tak nie sprzyja lekturze jak zła pogoda za oknem. W Bostonie uznano jednak, że w takiej sytuacji wcale nie trzeba kryć się w domu pod kocem. Kiedy w mieście spadnie deszcz, na chodnikach ukazują się wiersze. Inicjatywa nawiązuje do poetyckich tradycji miasta, z którego wywodzą się m.in.: Sylvia Plath, Elizabeth Bishop czy E. E. Cummings.
Przeżyjmy to jeszcze raz - świąteczne zwyczaje w 7 krajach świata
Złośliwy, leśny skrzat zamiast Świętego Mikołaja, całonocne tańce w kościele oraz Kaczor Donald jako punkt kulminacyjny świąt. Ludzie na całym świecie przeżyli Boże Narodzenie zgodnie z własną tradycją.
Najczęstsze dolegliwości na świecie to... bezsenność i przeziębienia
Połowa ludzi na świecie twierdzi, że w ciągu ostatniego roku cierpiała na kaszel lub przeziębienie, a ponad 25 proc. skarży się na bezsenność lub problemy ze snem - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut GfK w 22 krajach. Badanie nie obejmowało jednak Afryki.
Prawie co trzeci lekarz rezydent wykazuje objawy depresji
Lekarze rezydenci narażeni są na wyjątkowo silne stresy, prawie co trzeci z nich wykazuje objawy depresji. To najbardziej obszerne badania na ten temat.
Założyciel Facebooka został ojcem i przeznacza 45 mld dolarów na cele dobroczynne
Mark Zuckerberg wraz z żoną ogłosili narodziny córki Max. W otwartym liście skierowanym do dziecka założyciel Facebooka zdradza, że przekaże 99 proc. swoich udziałów w firmie fundacji CZI. Ta nowo stworzona organizacja zajmie się rozwojem edukacji i nauk medycznych.
- 1
- 2