Aktualności

Badacze wyodrębnili cztery wzorce ludzkiego snu
18.03.2024
Przewlekłe choroby, niższa wydajność w pracy, słabsze wyniki w nauce i gorsze relacje społeczne – to wszystko może mieć związek z zaburzeniami snu.
Zbyt dużo światła nocą szkodzi zdrowiu ludzi
01.03.2024
Osoby zamieszkujące bardziej oświetlone obszary zasypiały później, spały krócej, były bardziej senne w ciągu dnia i częściej cierpiały na zaburzenia rytmu dobowego.
Utleniacze uszkadzają naczynia krwionośne
19.10.2023
Chroniczne lub nawet niewielkie niedobory snu powodują, że komórki układu krwionośnego wypełniają się toksycznymi substancjami utleniającymi. Z czasem może dojść do wzrostu ryzyka zawału.
Niewydolność serca przyczyną bezsenności
24.07.2023
U chorych z niewydolnością serca dochodzi do odnerwienia szyszynki i zaburzeń w wydzielaniu melatoniny, co wpływa na sen. Mechanizm tego zjawiska opisują naukowcy w publikacji, która ukazała się w najnowszym wydaniu czasopisma Science.
Zamknięcie i kwarantanna wpłynęły na jakość snu
15.01.2021
Lockdown i kwarantanna z powodu pandemii zmieniły sen Włochów, a często pogorszyły też jego jakość – wynika z badań prowadzonych na Uniwersytecie w Parmie. Odnotowano…
Epidemia negatywnie wpływa na jakość snu
06.11.2020
1
Epidemia Covid-19 ma negatywny wpływ na sen, pomimo że w jej trakcie ludzie śpią dłużej – wynika badania opisanego na łamach czasopisma „Frontiers in Psychology”.
Krótki sen skraca życie
17.07.2020
Dobra jakość snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a czas trwania poszczególnych jego faz może wpływać na długość życia – informują naukowcy na łamach „JAMA Neurology”.
Dłużej śpimy, ale czy lepiej? Jak pandemia wpłynęła na sen
29.06.2020
Z powodu lockdownu, zamknięcia szkół i zdalnej pracy zaczęto poświęcać na sen więcej czasu. Problem w tym, że czasami jest on zaburzany wybudzeniami i koszmarami.