Aktualności
Epidemia negatywnie wpływa na jakość snu
Epidemia Covid-19 ma negatywny wpływ na sen, pomimo że w jej trakcie ludzie śpią dłużej – wynika badania opisanego na łamach czasopisma „Frontiers in Psychology”.
Krótki sen skraca życie
Dobra jakość snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a czas trwania poszczególnych jego faz może wpływać na długość życia – informują naukowcy na łamach „JAMA Neurology”.
Dłużej śpimy, ale czy lepiej? Jak pandemia wpłynęła na sen
Z powodu lockdownu, zamknięcia szkół i zdalnej pracy zaczęto poświęcać na sen więcej czasu. Problem w tym, że czasami jest on zaburzany wybudzeniami i koszmarami.
Walka z Covid-19 może odcisnąć trwałe piętno na zdrowiu medyków
Ponad jedna trzecia personelu medycznego walczącego z epidemią Covid-19 w Chinach miała problemy z bezsennością – wynika z badania opisanego we „Frontiers in Psychiatry”.
Sztuczna inteligencja pomoże diagnozować i leczyć zaburzenia snu
Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji można poprawić efektywność i precyzję rozpoznawania i leczenia zaburzeń snu – informuje „Journal of Clinical Sleep Medicine”.
Więcej snu to mniejsze ryzyko urazu
Osoby przesypiające co najmniej osiem godzin na dobę są w ciągu dnia mniej narażone na urazy mięśniowo-szkieletowe – wykazały badania amerykańskich specjalistów.
Zapach ukochanej osoby poprawia jakość snu
Zapach partnera, nawet pod jego nieobecność, poprawia jakość snu – twierdzą kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, którzy wykazali, że…
Melodyjne budziki budzą lepiej
Dźwięki przyjemnej melodii bardziej pomagają się rozruszać niż przenikliwe, ostre tony budzika. Nagłe wyrwanie ze snu nie sprzyja produktywności. Ostre dźwięki przedłużają…
Długość snu wpływa na zdrowie psychiczne dzieci
Dzieci, które nie przysypiają w nocy wystarczającej liczby godzin, są bardziej narażone na depresję, zaburzenia lękowe, a także problemy m.in. z koncentracją czy pamięcią.
Autyzm sprzyja zaburzeniom snu
Dzieci z autyzmem są bardziej narażone na zaburzenia snu ze względu na charakterystyczną aktywność mózgu powodującą płytki sen – czytamy na łamach czasopisma „Sleep”.
Nieciągły sen to więcej migren
Eksperyment z udziałem blisko setki osób pokazał, że przerywany sen nie zwiększa ryzyka migreny w dniu zaraz po źle przespanej nocy. Podwyższa je jednak już…
Za krótki lub zbyt długi sen związany ze zwłóknieniem płuc
Osoby, które regularnie śpią dłużej niż 11 lub krócej niż 4 godziny na dobę są narażone na nieuleczalne zwłóknienie płuc 2-3 razy bardziej niż ci, którzy przesypiają 7 godzin dziennie – informuje czasopismo naukowe „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Już słaba poświata zaburza produkcję melatoniny
Nawet niewielkie zanieczyszczanie światłem w nocy, np. istnienie słabej poświaty, zaburza produkcję melatoniny u ludzi i różnych gatunków zwierząt. Od niej zależy natomiast praca zegara biologicznego.
Długie drzemki związane z ryzykiem udaru
Osoby, które śpią ponad dziewięć godzin w nocy lub mają zwyczaj robienia dłuższych drzemek w ciągu dnia, mogą być bardziej narażone na udar – informują naukowcy, których badania publikuje czasopismo „Neurology”, wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.
Smartfon jednak nie przeszkadza w zasypianiu?
Wbrew powszechnemu przekonaniu niebieskie światło smartfona czy tabletu raczej nie przeszkadza w zasypianiu – sugerują badania brytyjskich naukowców na myszach.
Niewyspanie osłabia kości
Zbyt krótki sen ma związek z podwyższonym ryzykiem zmniejszenia mineralnej gęstości kości (BMD) oraz rozwoju osteoporozy - informuje "Journal of Bone and Mineral Research".
Zły sen zwiększa poziom stresu
Niespokojny sen lub jego niewystarczająca ilość, mogą zwiększać poziom stresu o 30 proc. - wskazują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Według Sleep Council nastolatki potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, dorośli od siedmiu do dziewięciu godzin.
Niektóre choroby i krótki sen to śmiertelne połączenie
Osoby w średnim wieku z nadciśnieniem, chorobami serca, po udarze, a także z cukrzycą są bardziej narażone na rozwój raka i zgon, kiedy śpią mniej niż sześć godzin na dobę.
Optymiści śpią lepiej i dłużej
Osoby o optymistycznym nastawieniu do życia mają mniej problemów ze snem i zazwyczaj przesypiają odpowiednią liczbę godzin. Dlaczego?
Lockdown i kwarantanna z powodu pandemii zmieniły sen Włochów, a często pogorszyły też jego jakość – wynika z badań prowadzonych na Uniwersytecie w Parmie. Odnotowano…