Aktualności
Indianie Tsimane z Boliwii uważają, że osoby starsze mają pamięć nie gorszą od młodych, i szybko uczą się nowości. My o wiele rzadziej patrzymy w ten sposób na seniorów - zauważają naukowcy z Polski i USA po badaniu społeczności tradycyjnej i zachodniej.
30.10.2015
Aby obniżyć poziom stresu związanego z pracą kobiety powinny bezpośrednio po powrocie do domu poddawać się krótkiej drzemce – przekonują najnowsze badania duńskich naukowców.
29.10.2015
5
To nieprawda, że śpimy zbyt krótko. Obserwacje plemion afrykańskich i południowoamerykańskich wykazały, że ich członkowie przesypiają zaledwie 6,5 godzin.
28.10.2015
"Myślimy zwykle, że nasz sen to coś w rodzaju normy: behawioralne wyłączenie się, zadanie dla całego mózgu. Ale jeśli ptaki śpią tylko jedną półkulą, i jeśli krokodyle czy inne gady zapadają w sen z jednym okiem otwartym - okazuje się, że one również śpią jednopółkulowo, wówczas to nasz sen okazuje się nagle czymś niezwykłym."
27.10.2015
Do tej pory sądzono, że rdzeń przedłużony – jedna z najstarszych części mózgu kontrolująca funkcje odruchowe – podczas fazy snu REM odpowiada jedynie za tymczasowy paraliż mięśni szkieletowych, który zapobiega odtwarzaniu scen rozgrywających się w naszych snach. Teraz naukowcy...
22.10.2015
Kobiety w okresie okołomenopauzalnym są najbardziej ze wszystkich grup narażone na rozwój bezsenności. Biorąc pod uwagę, że w wieku tym w ciągu najbliższej dekady znajdzie się około 500 milionów kobiet, oznacza to bardzo dużo zmęczonych pań.
22.10.2015
Z jąkaniem nikt się nie rodzi, to przypadłość nabyta, a nie wrodzona, jej podłożem jest wzmożone napięcie emocjonalne – twierdzi autor książki „Światełko w tunelu”, Dawid Tomaszewski z Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie.
21.10.2015
Naukowcy dowiedli, że wczesne doświadczenia stresowe nie muszą wywierać negatywnego wpływu na późniejsze funkcjonowanie.
13.10.2015