Aktualności
Obecne we krwi biomarkery zapalne mogą pomóc lekarzom rozpoznać zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) - informuje pismo „PNAS”.
03.08.2017
Osoby pozbawione wystarczającej ilości snu zwracają mniejszą uwagę na pozytywne bodźce. Niezdolność do dostrzegania pozytywów może z kolei stanowić pierwszy krok w rozwoju depresji - czytamy w "Cognitive Therapy and Research".
03.08.2017
Na łamach pisma „Ophthalmic & Physiological Optics” badacze opisali eksperyment, w którym sprawdzili wpływ działania ekranów na poziom melatoniny i sen w grupie osób od 17 do 42 lat. Przeczytaj, jak światło wyświetlaczy oddziałuje na człowieka.
01.08.2017
Za tendencję do późnego kładzenia się spać odpowiada mutacja genu CRY1 – odkryli naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera (USA). Mutacja ta powoduje wydłużenie cyklu dobowego.
07.07.2017
Wśród osób z cukrzycą typu 2, te z chronotypem wieczornym - czyli tzw. sowy - są bardziej podatne na depresję. Poinformowali o tym naukowcy z Tajlandii podczas 99. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ENDO 2017) w Orlando.
07.07.2017
59-letni Australijczyk, który przez całe życie miał czarno-białe sny, podczas radioterapii z powodu nowotworu oka zaczął śnić kolorowo – informuje czasopismo naukowe „Sleep Medicine”.
23.06.2017
Kobiety, które podczas ostatniego trymestru ciąży zasypiają na plecach, mają niemal czterokrotnie wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka – wynika z pracy naukowców z Nowej Zelandii, którą publikuje pismo „PLOS ONE”.
22.06.2017
Jak wynika z raportu Academy of Medical Sciences, w ulotkach leków zbyt wiele jest informacji o potencjalnych skutkach ubocznych, a za mało - o korzyściach wynikających z ich stosowania. Dlatego wzywają do opracowania bardziej wyważonych wersji ulotek informacyjnych.