Aktualności

Dzięki eksperymentalnej terapii udało się wybudzić pacjenta po 15 latach
28.09.2017
35-latek zapadł w śpiączkę po wypadku drogowym, podczas którego doszło u niego do niemal całkowitego zniszczenia lewej półkuli mózgu. Nie wybudził się, a śpiączka przeszła w stan wegetatywny. Od tego czasu mężczyzna nie wykazywał żadnego kontaktu z otoczeniem, ani zdolności okazywania jakichkolwiek emocji.
Lek na zaburzenia snu może pomóc w onkologii
22.09.2017
Lek na jetlag, melatonina może pomóc także w minimalizowaniu efektów ubocznych chemioterapii, wynika z najnowszych badań. Na razie naukowcy dowiedli tego na szczurach.
Nie śpią z powodu stresu
19.09.2017
Mieszkańcy włoskiej stolicy finansów, biznesu i mody nie śpią z powodu stresu – podaje "Corriere della Sera". "Wymagania w pracy są wysokie i trzeba wykonywać salto morale, by pogodzić życie rodzinne i zawodowe, co odbija się oczywiście na jakości snu" - komentuje sprawę szef centrum medycyny snu miejscowego szpitala Niguarda Lino Nobili.
Składnik trzciny cukrowej pomaga w zasypianiu
11.09.2017
Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie w Japonii odkryli, że występujący w dużych ilościach m.in. w trzcinie cukrowej oktakosanol niweluje stres i pomaga w zasypianiu.
11.09.2017
Wyspanie się sprzyja łagodzeniu bólu po operacji
10.09.2017
Wyspanie się sprzyja mniejszemu odczuwaniu bólu po operacji, natomiast w przypadku niewyspania przed zabiegiem operacyjnym ból może złagodzić kofeina - sugeruje badanie na gryzoniach, którego wyniki publikuje czasopismo naukowe Sleep".
10.09.2017
Od czego zależy siła efektu placebo?
06.09.2017
Siła efektu placebo w redukcji bólu zależy od zdolności danej osoby do reinterpretacji negatywnych bodźców i regulacji emocji – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Luksemburskiego. Placebo jest stosowane m.in. w terapii zaburzeń snu.
06.09.2017
Zaburzenia snu częste u osób z ADHD
04.09.2017
Około 75 proc. osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi cierpi również na zaburzenia snu. To może oznaczać, że problemy z regulacją rytmu okołodobowego są ściśle związane z przebiegiem choroby.
Chroniczne niewyspanie prowadzi do ryzykownych zachowań
28.08.2017
Relację między niedoborem snu a ryzykownymi działaniami odkryli badacze z Uniwersytetu w Zurychu. To już kolejny poznany skutek niewyspania, obok np. zaburzeń uwagi i różnorodnych problemów zdrowotnych.