Aktualności

W leczenie bezsenności należy włączyć również partnera
06.06.2017
Partnerzy osób cierpiących na bezsenność nieumyślnie przyczyniają się do utrwalenia niekorzystnych zachowań okołosennych i zaprzepaszczenia terapii - wynika z badania naukowców. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach czasopisma „Sleep”, a 4 czerwca został zaprezentowany w Bostonie podczas konferencji SLEEP 2017.
Zmuszanie dobre dla zdrowia?
06.06.2017
Nie wystarczy zachęcać dzieci i nastolatki do tego, żeby do łóżka kładły się o odpowiednich porach i się wysypiały. Trzeba je do tego zmuszać – przekonują naukowcy na łamach „BMC Public Health”.
Niewyspani zniechęcają
23.05.2017
Niewyspane osoby są oceniane jako mniej atrakcyjne i mniej zdrowe, a swoim wyglądem zniechęcają innych ludzi. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców tylko jedna cecha wydała się być niepodatna na postrzeganie tego rodzaju osób.
Niedobór snu zwiększa wrażliwość na ból
12.05.2017
Zmęczenie wywołane niewystarczającą ilością snu powoduje wzrost wrażliwości na bodźce bólowe oraz zmniejszenie skuteczności leków przeciwbólowych. Ulgę cierpiącemu mogą przynieść tylko dodatkowy wypoczynek lub środki pobudzające.
Przyjmowanie środków nasennych zwiększa ryzyko zapalenia płuc
21.04.2017
Benzodiazepiny, często stosowane u osób z chorobą Alzheimera zwiększają ryzyko zapalenia płuc – informuje "Canadian Medical Association Journal".
Późniejszy początek lekcji nie pomoże zmęczonym uczniom
04.04.2017
Późniejsze rozpoczynanie lekcji szkolnych nie pomoże w walce z chronicznym zmęczeniem nastolatków. Lepsze skutki może przynieść wygaszanie świateł wieczorami - informuje czasopismo "Scientific Reports".
Dzieci z bezdechem sennym narażone na uszkodzenie mózgu
21.03.2017
Nieleczony bezdech senny u dzieci może prowadzić do ubytku substancji szarej mózgu, w tym uszkodzeń komórek biorących udział w takich procesach jak pamięć, ruch, emocje, mowa, podejmowanie decyzji i kontrola zachowania - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Scientific Reports".
Za długo też niedobrze
23.02.2017
Osoby, które śpią w nocy ponad dziewięć godzin, są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji w kolejnej dekadzie życia – wykazało badanie, które publikuje pismo „Neurology”.