Aktualności
Stymulowanie mózgu słabym prądem stałym pomaga już leczyć depresje i wybudza ludzi ze śpiączki. W przyszłości może nawet poprawiać nastrój i zwiększyć wydolność umysłową. Zainteresowanie tą metodą jest ogromne – twierdzi „Scientific American”.
29.12.2014
Co najmniej 5-procentowa utrata masy ciała wiąże się z wydłużeniem czasu trwania snu i poprawą jego jakości u otyłych osób – zawiadamiają naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA).
22.12.2014
Udało się zlokalizować część mózgu, dzięki której potrafimy orientować się w przestrzeni – informuje serwis "BBC News/Health". Wyniki badań mogą nie tylko pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego niektóre osoby mają lepszą orientację przestrzenną, ale również co powoduje dezorientację u osób z chorobami degeneracyjnymi – na przykład demencją.
22.12.2014
Polski zespół naukowców chce udowodnić, że nagłej śmierci łóżeczkowej można zapobiec. O tym, że niemowlak jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ostrzegać mogłaby rodziców pieluszka zmieniająca kolor pod wpływem pewnych związków chemicznych w moczu dziecka.
19.12.2014
Picie alkoholu zaburza równowagę snu i wpływa na obniżenie jakości wypoczynku. Trunków nie należy też traktować jako środków nasennych, bo mogą powodować częste budzenie się w ciągu nocy – ostrzegają eksperci z USA na łamach czasopisma „Alcohol”.
15.12.2014
Badacze z Uniwersytetu Binghamton (USA) znaleźli związek między późnym chodzeniem spać a nawracającymi, negatywnymi myślami. To, o której się kładziesz do łóżka i jak długo śpisz, naprawdę ma wpływ na ciągłe zamartwianie się i ponury nastrój - przekonują. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym „Cognitive Therapy and Research”.
12.12.2014
Brak snu może wywoływać u zdrowych osób objawy psychotyczne, podobne do objawów schizofrenii – wykazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, których wyniki publikuje czasopismo naukowe „Journal of Neuroscience".
05.12.2014
1
Osoby borykające się z umiarkowaną i ciężką postacią obturacyjnego bezdechu sennego mają także problemy z prawidłowym wykorzystywaniem tlenu w czasie intensywnych ćwiczeń aerobowych - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
01.12.2014