Aktualności
W przypadku ograniczenia snu do 5 godzin na dobę, kofeina pomaga poprawiać wydajność przez pierwsze dwa dni, potem już nie działa - twierdzą naukowcy.
Włoscy neuropsycholodzy opisali niezwykle rzadki przypadek mężczyzny, który w następstwie urazu mózgu zaczął nagle mówić po francusku. Dodatkowo obsesyjnie naśladuje francuski styl życia: kupuje bagietki, czyta prasę, ogląda filmy w tym języku, a rano, otwierając okna sypialni, woła do przechodniów z euforią: "Bonjour!".
21.06.2016
Media co jakiś czas opisują osoby z tą przypadłością, zwłaszcza gdy dotknięci schorzeniem nieszczęśliwcy dopuścili się gwałtów (sądy uniewinniają takich sprawców). Przeczytaj, co jeszcze "dziwnego" robimy podczas snu.
W leczeniu i zapobieganiu chronicznej bezsenności dążenie do ograniczenia czasu spędzanego w łóżku to jeden z elementów terapii.
20.06.2016
Głuchym, podobnie jak słyszącym, zdarza się mówić przez sen. Robią to migając. Nie ma w tym nic dziwnego i zaskakującego - przekonuje dr Paweł Rutkowski.
15.06.2016
Brytyjscy badacze chcieli dowiedzieć się, jak światło w różnych kolorach wpływa na procesy snu i czuwania. Wyniki ich badania opublikowano w czasopiśmie „PLOS Biology”.
09.06.2016
W czasie ataku migreny wiele osób jest nadwrażliwych na działanie światła. Światłowstręt skłania je do zakładania okularów przeciwsłonecznych w jasno oświetlonych pomieszczeniach lub szukania ulgi w ciemności.
31.05.2016
Wbrew powszechnej opinii problemy psychologiczne są efektem, a nie przyczyną moczenia nocnego, jest to schorzenie, z którego się "nie wyrasta" - twierdzą eksperci.
31.05.2016
3