Aktualności
Smartfony i inne gadżety znacznie silniej wpływają na jakość oraz długość snu dzieci i młodzieży niż osób dorosłych. Wynika to m.in. z innej budowy oczu osób młodych, która powoduje, że silniej reagują one na wytwarzane przez gadżety niebieskie światło.
05.11.2017
Naukowcy twierdzą, że natężenie ludzkiego węchu jest powiązane z rytmem okołodobowym i zmienia się w zależności od pory dnia. Przeczytaj o szczegółach badania.
31.10.2017
Wysokiej jakości sen jest powiązany z mniejszą aktywnością ośrodków mózgowych zaangażowanych w proces nabywania reakcji lękowych (uczenia się strachu) – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „JNeurosci”.
30.10.2017
Za krótki lub za długi sen negatywnie wpływa na jakość materiału genetycznego plemników - wynika z badania, które publikuje czasopismo naukowe „Journal of Sleep Research”.
20.10.2017
Za krótki lub za długi sen negatywnie wpływa na jakość materiału genetycznego plemników – wynika z badania, które publikuje pismo „Journal of Sleep Research”.
18.10.2017
Rezygnację ze zmiany czasu na letni i zimowy zakłada projekt ustawy autorstwa PSL. Ustawodawca proponuje w nim, by od 1 października 2018 r. w naszym kraju przez cały rok obowiązywał czas letni. O tym, jak reagujemy na zmiany czasu - i czy mogą być one obciążeniem dla ludzkiego organizmu - mówią eksperci, biolog i psychiatra.
18.10.2017
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny doceni każdy, kto zaspał i spóźnił się do szkoły lub do pracy. Trzech Amerykanów (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young) uhonorowano za badania nad molekularnymi mechanizmami odpowiedzialnymi za rytm okołodobowy.
03.10.2017
Za senność, która dopada nas w czasie nudy, odpowiada część mózgu zwana jądrem półleżącym - ustalili naukowcy z University of Tsukuba (Japonia).
03.10.2017