Aktualności
Rodzice noworodków płacą wysoką cenę za ciągłe wybudzanie się w nocy. Najnowsze badania izraelskie dowodzą bowiem, że sen przerywany powoduje takie samo zmęczenie, problemy z koncentracją i zły nastrój, jak znaczne niedobory snu – informuje czasopismo naukowe „Sleep Medicine”.
17.10.2014
W wieku około 45 lat zaczynamy tracić sprawność fizyczną, jeśli nie ćwiczymy regularnie. Dorosłe osoby powinny poświęcać na umiarkowaną aktywność fizyczną minimum 150 minut tygodniowo lub minimum 75 minut tygodniowo, jeżeli jest to aktywność intensywna. Choć ćwiczenia nie leczą problemów ze snem, znacznie zmniejszają ryzyko ich wystąpienia...
13.10.2014
Gdy jesteśmy niewyspani, nasz mózg jest bardziej skłonny do generowania fałszywych wspomnień. Świadczą o tym wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, o których donosi czasopismo "Psychological Science".
09.10.2014
To, co jemy, istotnie wpływa na funkcjonowanie naszego zegara biologicznego, regulującego rytm codziennej aktywności w wielu jej aspektach - wynika z badań japońskich naukowców, o których informuje czasopismo naukowe „Cell Reports”.
09.10.2014
Mutację w genie, która sprawia, że niektórym ludziom wystarcza mniej niż sześć godzin snu na dobę, zidentyfikował międzynarodowy zespół naukowców. Posiadacze tej mutacji są też bardziej odporni na długotrwałe niedobory snu. Artykuł na ten temat publikuje czasopismo naukowe „Sleep”.
02.10.2014
Chroniczny brak snu może sprawiać, że pewne neurotoksyczne cząsteczki, które zazwyczaj krążą we krwi, zaczynają być transportowane do ośrodkowego układu nerwowego i zaburzają funkcje neuronów. Im dłużej utrzymuje się bezsenność, tym więcej powstaje „wrót” dla szkodliwych związków i tym bardziej pogarsza się stan mózgu.
01.10.2014
Starsze osoby, które cierpią z powodu różnych zaburzeń snu częściej giną śmiercią samobójczą niż ich rówieśnicy dobrze śpiący – wykazało badanie, którego wyniki zamieszcza czasopismo naukowe „JAMA Psychiatry”. Związek ten jest niezależny od występowania depresji.
26.09.2014
Cukrzyca występuje częściej u osób pracujących na zmiany – wykazała analiza międzynarodowych badań, którą publikuje czasopismo naukowe „Occupational and Environmental Medicine”. Wynika z niej również, że najbardziej zagrożeni nią są panowie wykonujący pracę zmianową oraz osoby pracujące w tzw. systemie rotacyjnym, tj. dwa tygodnie w nocy, a następne dwa – w dzień.
26.09.2014