Aktualności
Nastolatki mające problemy ze snem są bardziej narażone na to, że w przyszłości będą nadużywać alkoholu, stosować narkotyki lub podejmować ryzykowne zachowania seksualne. Może to mieć związek z tym, że osoby wyspane dokonują lepszej oceny sytuacji i podejmują lepsze decyzje - spekulują naukowcy.
22.01.2015
Naukowcy analizowali częstość zachorowań na bezdech senny wśród ponad 500 pracowników rządowych instytucji. W roku 1988, w którym rozpoczęto badanie, byli oni w wieku od 30 do 60 lat, żaden nie miał postawionej diagnozy bezdechu, a 81 cierpiało na astmę...
19.01.2015
Dobrej jakości sen przekłada się na lepsze wyniki w szkole, szczególnie w przypadku nauki matematyki oraz języków - dowodzi najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu McGill i Douglas Mental Health University Institute w Montrealu.
15.01.2015
Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy.
13.01.2015
Mała cząstka o nazwie REV-ERB potrafi sterować aktywnością kluczowych białek naszego wewnętrznego zegara biologicznego, dzięki czemu może być przydatna w leczeniu zaburzeń snu, zaburzeń lękowych, a także uzależnień. Praca na ten temat ukazała się w ostatnim numerze czasopisma naukowego „Nature Communications”.
12.01.2015
Przed sądem w Calgary doszło do precedensowego wydarzenia. Adwokaci reprezentujący trenera osobistego, który został ranny w wypadku samochodowym, wykorzystali jako dowód dane z noszonego przez poszkodowanego urządzenia rejestrującego jego aktywność fizyczną. Fitbit rejestruje stawiane kroki, pokonywany dystans, spalane kalorie, a w przypadku niektórych modeli – również jakość snu...
09.01.2015
Wieczorna przekąska to największa zmora osób będących na diecie. Jednak specjaliści podkreślają, że lepiej kłaść się do łóżka powstrzymując się od jedzenia.
07.01.2015
Ryzyko otyłości i nadwagi zależy nie tylko od diety i genów, również od tego jak śpimy, od flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, a nawet od dbałości o zdrowie w czasie ciąży – twierdzi dyr. Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie prof. Mirosław Jarosz.
05.01.2015