Aktualności
Mała cząstka o nazwie REV-ERB potrafi sterować aktywnością kluczowych białek naszego wewnętrznego zegara biologicznego, dzięki czemu może być przydatna w leczeniu zaburzeń snu, zaburzeń lękowych, a także uzależnień. Praca na ten temat ukazała się w ostatnim numerze czasopisma naukowego „Nature Communications”.
12.01.2015
Przed sądem w Calgary doszło do precedensowego wydarzenia. Adwokaci reprezentujący trenera osobistego, który został ranny w wypadku samochodowym, wykorzystali jako dowód dane z noszonego przez poszkodowanego urządzenia rejestrującego jego aktywność fizyczną. Fitbit rejestruje stawiane kroki, pokonywany dystans, spalane kalorie, a w przypadku niektórych modeli – również jakość snu...
09.01.2015
Wieczorna przekąska to największa zmora osób będących na diecie. Jednak specjaliści podkreślają, że lepiej kłaść się do łóżka powstrzymując się od jedzenia.
07.01.2015
Ryzyko otyłości i nadwagi zależy nie tylko od diety i genów, również od tego jak śpimy, od flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, a nawet od dbałości o zdrowie w czasie ciąży – twierdzi dyr. Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie prof. Mirosław Jarosz.
05.01.2015
Ucząc się języka obcego warto odtwarzać sobie przez sen nagrane słownictwo – przekonują naukowcy szwajcarscy na łamach czasopisma naukowego "Cerebral Cortex".
30.12.2014
Stymulowanie mózgu słabym prądem stałym pomaga już leczyć depresje i wybudza ludzi ze śpiączki. W przyszłości może nawet poprawiać nastrój i zwiększyć wydolność umysłową. Zainteresowanie tą metodą jest ogromne – twierdzi „Scientific American”.
29.12.2014
Co najmniej 5-procentowa utrata masy ciała wiąże się z wydłużeniem czasu trwania snu i poprawą jego jakości u otyłych osób – zawiadamiają naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA).
22.12.2014
Udało się zlokalizować część mózgu, dzięki której potrafimy orientować się w przestrzeni – informuje serwis "BBC News/Health". Wyniki badań mogą nie tylko pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego niektóre osoby mają lepszą orientację przestrzenną, ale również co powoduje dezorientację u osób z chorobami degeneracyjnymi – na przykład demencją.
22.12.2014