Aktualności

Odpowiednia ilość snu oraz aktywność pozwalają opóźnić wystąpienie Alzheimera
09.06.2017
Aktywność fizyczna, intelektualna, społeczna, co najmniej 5 godzin snu na dobę, dbałość o stan naczyń krwionośnych – to sposoby pozwalające opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera lub poprawić stan cierpiących w początkowym stadium.
W klinice Budzik dla dorosłych wybudził się pierwszy pacjent
09.06.2017
W działającej od 1 kwietnia klinice Budzik dla dorosłych w Olsztynie wybudził się pierwszy pacjent. To 49-letni mężczyzna, który pół roku temu doznał ciężkiego urazu głowy podczas jazdy na nartach. Obecnie rozumie polecenia, wypowiada pierwsze słowa i stawia pierwsze kroki.
09.06.2017
Społeczny jet lag pogarsza nastrój i przyczynia się do chorób serca
08.06.2017
Zespół nagłej zmiany strefy czasowej jest zjawiskiem pojawiającym się podczas podróży przez różne strefy czasowe. Objawia się zawrotami głowy, zmęczeniem, bezsennością i dezorientacją. Jednak niedawno naukowcy odkryli zjawisko podobne - społeczny jet lag. Nie jest on związany z podróżowaniem, ale zmianą trybu życia w czasie weekendów.
Drugi zegar organizmu reguluje działanie trzech tysięcy genów
08.06.2017
Oprócz 24-godzinnego cyklu dobowego, ciało ssaków podlega niezależnym cyklom 12-godzinnym. Zegar ten reguluje działanie aż trzech tysięcy genów, wpływa przez to na zdrowie, a przy tym zależy od czynników środowiska.
Po skończeniu 4. miesiąca życia niemowlęta lepiej śpią we własnym pokoju
08.06.2017
Dzielenie pokoju przez matkę i dziecko ma negatywny wpływ na jakość snu dziecka - donoszą naukowcy w piśmie "Pediatrics".
Nawyk regularnego snu receptą na szczęście
08.06.2017
Jedno ze znanych powiedzeń rozpoczyna się od słów: "Jeśli chcesz być szczęśliwy przez godzinę - zdrzemnij się." Naukowcy poszli o krok dalej i przygotowali jeszcze więcej dobrych wiadomości.
Plaster na czole pomoże wykryć bezdech senny
06.06.2017
Naukowcy opracowali specjalny plaster, pozwalający skutecznie wykrywać bezdech senny w warunkach domowych - informuje pismo "Sleep".
W leczenie bezsenności należy włączyć również partnera
06.06.2017
Partnerzy osób cierpiących na bezsenność nieumyślnie przyczyniają się do utrwalenia niekorzystnych zachowań okołosennych i zaprzepaszczenia terapii - wynika z badania naukowców. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach czasopisma „Sleep”, a 4 czerwca został zaprezentowany w Bostonie podczas konferencji SLEEP 2017.