Aktualności
Badacze z Uniwersytetu Binghamton (USA) znaleźli związek między późnym chodzeniem spać a nawracającymi, negatywnymi myślami. To, o której się kładziesz do łóżka i jak długo śpisz, naprawdę ma wpływ na ciągłe zamartwianie się i ponury nastrój - przekonują. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym „Cognitive Therapy and Research”.
12.12.2014
Co czwarty konduktor i pilot przyznaje, że co najmniej raz w tygodniu senność przeszkadza mu w wykonywaniu pracy. Do błędu w pracy wskutek senności przyznaje się co piąty pilot - wynika z amerykańskiego sondażu na zlecenie National Sleep Foundation.
12.12.2014
Brak snu może wywoływać u zdrowych osób objawy psychotyczne, podobne do objawów schizofrenii – wykazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, których wyniki publikuje czasopismo naukowe „Journal of Neuroscience".
05.12.2014
1
Osoby borykające się z umiarkowaną i ciężką postacią obturacyjnego bezdechu sennego mają także problemy z prawidłowym wykorzystywaniem tlenu w czasie intensywnych ćwiczeń aerobowych - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
01.12.2014
Naukowcy badali mózgi dzieci, które zmarły z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej. W przypadku 41 proc. tych z grupy o niezidentyfikowanej przyczynie zgonu wykryto wadę w obszarze zakrętu zębatego wchodzącego w skład formacji hipokamapa. Zdaniem badaczy, nieprawidłowość ta może destabilizować takie funkcje, jak regulacja procesu oddychania i rytmu serca podczas snu oraz krótkich przebudzeń w nocy.
26.11.2014
Dzieci kobiet pracujących w pełnym wymiarze godzin śpią krócej w nocy i są bardziej zagrożone nadwagą i otyłością – potwierdzają wyniki badania, które publikuje pismo „Sleep Medicine”.
25.11.2014
Podczas snu w mózgu dochodzi do konsolidacji wspomnień, a zakłócenie tego procesu (np. wskutek nieprzespanej nocy) może prowadzić do poważnych problemów z pamięcią. Jednak badacze z Uniwersytetu Pensylwanii odkryli, że pobudzenie odpowiednich komórek w hipokampie pomaga uniknąć niepożądanych efektów i utrzymać niewyspany umysł w dobrej kondycji.
24.11.2014
Zbyt krótki sen u nastolatków może być objawem problemów emocjonalnych i psychicznych, jak np. myśli samobójcze, a nawet przyczyniać się do ich wystąpienia – wynika z dużych badań europejskich, które opublikowane zostały w piśmie „Sleep Medicine”.
21.11.2014