Aktualności
Pary leczące się na niepłodność przeżywają większy stres niż chorzy na raka. Bardziej negatywne skutki ma tylko diagnoza AIDS. W klinikach leczenia niepłodności lekarz ma na kontakt z pacjentem od 5 do 10 minut.
27.03.2015
3
Milczenie ma znaczenie! Również w pracy mózgu. Okazuje się, że istnienie momentów ciszy, a więc chwil, kiedy jakaś grupa neuronów wspólnie milczy, może być niezwykle istotne w przetwarzaniu danych przez mózg. Badania prowadzono na razie na korze słuchowej szczurów poddanych anestezji uretanem (podczas głębokiego snu). W tym specyficznym stanie można dość łatwo obserwować zarówno stany synchronizacji neuronów, stany ciszy neuronalnej, a także chwile pracy niezależnej.
27.03.2015
Program ma dotrzeć do trzech najbardziej zagrożonych depresją grup. Do młodych matek, młodzieży szkolnej i osób po 65. roku życia. Choć Polska jest na siódmym miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw, nikt do tej pory nie koordynował działań przeciw tej chorobie.
18.03.2015
1
3 mln pracowników w Niemczech sięga po środki farmakologiczne, aby sprostać konkurencji w miejscu pracy, zwiększyć swoją wydajność lub opanować stres. Mężczyźni biorą najczęściej preparaty pobudzające, podczas gdy kobiety preferują te o działaniu uspokajającym i nasennym. Największą popularnością cieszą się leki przeciwko stanom lękowym oraz depresji.
18.03.2015
Różnego rodzaju zaburzenia snu zagrażają zdrowiu i obniżają jakość życia ok. 45 proc. światowej populacji ludzi – przypominają eksperci ze Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu (WASM) z okazji Światowego Dnia Snu, który w tym roku wypadał 13 marca.
17.03.2015
Coraz więcej Polaków cierpi z powodu zaburzeń snu, zwłaszcza bezsenności. Problemy z zasypianiem ma już co trzecia osoba. Wynika to przede wszystkich ze stresującego trybu życia i intensywnego korzystania ze zdobyczy techniki, głównie komputerów. Chroniczny brak snu ma ogromny wpływ na stan zdrowia.
16.03.2015
1
Po raz pierwszy udało się wprowadzić świadome wspomnienia do mózgu myszy podczas snu. W podobny sposób można by w przyszłości zmieniać wspomnienia osób po dramatycznych przejściach.
12.03.2015
Osoby cierpiące na uporczywą bezsenność mają bardziej nasilone stany zapalne w organizmie i są bardziej narażone na wcześniejszy zgon w porównaniu z osobami, którym bezsenność doskwiera od czasu do czasu – informuje czasopismo naukowe „American Journal of Medicine”.
10.03.2015