Aktualności
Coraz bliżej budowy kliniki wybudzeń dla dorosłych w Olsztynie. Wszystko wskazuje na to, że takie miejsce powstanie w ramach Centrum Medycznego i Przyrodoleczniczego, którego budowa ma być finansowana z nowej unijnej perspektywy.
08.04.2015
Podczas badań na marmozetach (małpach szerokonosych) naukowcy z Uniwersytetu Cambridge zaobserwowali związek dwóch obszarów mózgu z utrwalaniem negatywnych wspomnień, leżących u podstaw zaburzeń lękowych - informuje czasopismo naukowe "Proceedings of the National Academy of Sciences".
05.04.2015
W trosce o zdrowie należy dbać o urozmaiconą dietę i dużą dawkę ruchu. Najnowsze badania dowodzą jednak, że to nie wystarcza. Ludzie niedosypiający są bardziej narażeni na przybieranie na wadze, nadciśnienie, cukrzycę, co często prowadzi nawet do otyłości.
31.03.2015
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co pośpimy godzinę krócej. 29 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Zmiana czasu może pomóc w walce z dziecięcą otyłością, ale też zwiększać ryzyko zawału serca.
27.03.2015
Pary leczące się na niepłodność przeżywają większy stres niż chorzy na raka. Bardziej negatywne skutki ma tylko diagnoza AIDS. W klinikach leczenia niepłodności lekarz ma na kontakt z pacjentem od 5 do 10 minut.
27.03.2015
3
Milczenie ma znaczenie! Również w pracy mózgu. Okazuje się, że istnienie momentów ciszy, a więc chwil, kiedy jakaś grupa neuronów wspólnie milczy, może być niezwykle istotne w przetwarzaniu danych przez mózg. Badania prowadzono na razie na korze słuchowej szczurów poddanych anestezji uretanem (podczas głębokiego snu). W tym specyficznym stanie można dość łatwo obserwować zarówno stany synchronizacji neuronów, stany ciszy neuronalnej, a także chwile pracy niezależnej.
27.03.2015
Program ma dotrzeć do trzech najbardziej zagrożonych depresją grup. Do młodych matek, młodzieży szkolnej i osób po 65. roku życia. Choć Polska jest na siódmym miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw, nikt do tej pory nie koordynował działań przeciw tej chorobie.
18.03.2015
1
3 mln pracowników w Niemczech sięga po środki farmakologiczne, aby sprostać konkurencji w miejscu pracy, zwiększyć swoją wydajność lub opanować stres. Mężczyźni biorą najczęściej preparaty pobudzające, podczas gdy kobiety preferują te o działaniu uspokajającym i nasennym. Największą popularnością cieszą się leki przeciwko stanom lękowym oraz depresji.
18.03.2015