Aktualności
Lekarze rezydenci narażeni są na wyjątkowo silne stresy, prawie co trzeci z nich wykazuje objawy depresji. To najbardziej obszerne badania na ten temat.
09.12.2015
5
Budzik dla dorosłych ma szansę ruszyć w przyszłym roku; Agencja Oceny Technologii Medycznych dała pozytywną rekomendację, wszystko zależy od decyzji ministra zdrowia - mówi prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, który chce stworzyć klinikę dla dorosłych w śpiączce.
Wydłużenie życia, poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia ludności oraz zmniejszenie nierówności społecznych w zdrowiu to strategiczny cel Narodowego Programu Zdrowia, który ma być podstawą działań zapisanych we wchodzącej w życie ustawie o zdrowiu publicznym.
Mark Zuckerberg wraz z żoną ogłosili narodziny córki Max. W otwartym liście skierowanym do dziecka założyciel Facebooka zdradza, że przekaże 99 proc. swoich udziałów w firmie fundacji CZI. Ta nowo stworzona organizacja zajmie się rozwojem edukacji i nauk medycznych.
03.12.2015
Lekarze w przychodni nie robią badań profilaktycznych, nie rozmawiają z chorymi o zagrożeniach chorobami cywilizacyjnymi, nie mierzą, nie ważą, nie zalecają diety, nie wspomagają w walce z paleniem – wynika z kontroli NIK analizującej opiekę nad 300 tys. pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej. Efekt? Choroby układu krążenia to główny zabójca Polaków: stanowi powód śmierci ponad 45 proc. społeczeństwa. Do tego liczba osób z otyłością oraz cukrzycą rośnie w zawrotnym tempie.
01.12.2015
21
Prof. Hiroshi Nagase i członkowie jego zespołu wyodrębnili wśród 2 tys. utworzonych przez siebie związków substancję, która naśladuje działanie oreksyny – odkrytego w 1998 r. neuropeptydu regulującego w mózgu stan snu i czuwania.
27.11.2015
Jedna bezsenna noc upośledza wrażliwość na insulinę w podobnym stopniu co pół roku wysokotłuszczowej diety - informują naukowcy z Centrum Medycznego Cedars-Sinai w Los Angeles (USA).
24.11.2015
1
Polacy przez kilka dekad byli pozbawieni wolności słowa; internet dał niektórym poczucie, że wreszcie mogą się wygadać, choćby agresywnie. To powoduje, że internetowego hejtu jest dużo - mówi psycholog nowych technologii Jakub Kuś. Podkreśla, że "cyfrowa krzywda boli analogowo".
19.11.2015