Aktualności
Większość żywych organizmów dostosowuje się do rytmu dnia i nocy. Naukowcy z Austrii, Finlandii i Węgier wykazali za pomocą skanerów laserowych, że drzewa nie są wyjątkiem i również "śpią".
20.05.2016
Kobiety, szczególnie te poniżej 25. roku życia, śpią o pół godziny dłużej aniżeli mężczyźni – wynika z badań opublikowanych na łamach „Science Advances”.
20.05.2016
W szpitalu klinicznym w Olsztynie zakończyła się operacja wszczepienia stymulatora córce Ewy Błaszczyk, Oli Janczarskiej, która jest w śpiączce od 16 lat. Prof. Wojciech Maksymowicz poinformował, że zabieg przebiegł zgodnie z planem.
17.05.2016
Deprywacja snu niekorzystnie wpływa na zdolność do zapamiętywania i odtwarzania informacji. Jednak naukowcy właśnie wykazali, że zwiększenie ekspresji genu 4EBP2 odpowiedzialnego za syntezę białek w hipokampie pozwala uniknąć problemów pamięciowych po nieprzespanej nocy.
10.05.2016
Mięta pobudza, rumianek uspokaja (a nawet ma właściwości usypiające), rozmaryn wzmacnia pamięć, a lawenda ją osłabia; poszczególne zioła mogą mieć duży wpływ na funkcjonowanie, zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku – wynika z badań brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Northumbria.
08.05.2016
Na forach internetowych roi się od historii, w których pacjenci skarżą się, że nie udzielono im pomocy, bo lekarz spał. Ale zdarza się i tak, że na dyżurującego medyka pracodawca nasyła w nocy kadrową - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Steven Laureys z uniwersytetu w Liege w Belgii przeprowadził badania z użyciem skanowania mózgu, które nie wymagają żadnego udziału chorego, by określić jego stan i prawdopodobieństwo wybudzenia się.
Wzorzec snu jaszczurek jest podobny do ludzkiego i mógł pojawić się setki milionów lat temu – informuje „Science”.