Aktualności

Spanie na plecach niebezpieczne dla życia dziecka w łonie matki
22.06.2017
Kobiety, które podczas ostatniego trymestru ciąży zasypiają na plecach, mają niemal czterokrotnie wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka – wynika z pracy naukowców z Nowej Zelandii, którą publikuje pismo „PLOS ONE”.
Ulotki leków za bardzo straszą
22.06.2017
Jak wynika z raportu Academy of Medical Sciences, w ulotkach leków zbyt wiele jest informacji o potencjalnych skutkach ubocznych, a za mało - o korzyściach wynikających z ich stosowania. Dlatego wzywają do opracowania bardziej wyważonych wersji ulotek informacyjnych.
Regularny sen poprawia oceny studentów
13.06.2017
Kładzenie się spać i wstawanie o mniej więcej tych samych porach jest równie ważne, jak liczba przespanych godzin - dowodzą naukowcy.
13.06.2017
Zaburzenia snu nie są uwarunkowane tylko psychologicznie
13.06.2017
Naukowcy zidentyfikowali siedem genów związanych z bezsennością, co wskazuje, że przyczyny tego zaburzenia nie są wyłącznie psychologiczne. Geny wpływające na bezsenność determinują ponadto występowanie lęku, depresji, neurotyczności oraz niskiej subiektywnej oceny własnej jakości życia.
Odpowiednia ilość snu oraz aktywność pozwalają opóźnić wystąpienie Alzheimera
09.06.2017
Aktywność fizyczna, intelektualna, społeczna, co najmniej 5 godzin snu na dobę, dbałość o stan naczyń krwionośnych – to sposoby pozwalające opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera lub poprawić stan cierpiących w początkowym stadium.
W klinice Budzik dla dorosłych wybudził się pierwszy pacjent
09.06.2017
W działającej od 1 kwietnia klinice Budzik dla dorosłych w Olsztynie wybudził się pierwszy pacjent. To 49-letni mężczyzna, który pół roku temu doznał ciężkiego urazu głowy podczas jazdy na nartach. Obecnie rozumie polecenia, wypowiada pierwsze słowa i stawia pierwsze kroki.
09.06.2017
Społeczny jet lag pogarsza nastrój i przyczynia się do chorób serca
08.06.2017
Zespół nagłej zmiany strefy czasowej jest zjawiskiem pojawiającym się podczas podróży przez różne strefy czasowe. Objawia się zawrotami głowy, zmęczeniem, bezsennością i dezorientacją. Jednak niedawno naukowcy odkryli zjawisko podobne - społeczny jet lag. Nie jest on związany z podróżowaniem, ale zmianą trybu życia w czasie weekendów.
Drugi zegar organizmu reguluje działanie trzech tysięcy genów
08.06.2017
Oprócz 24-godzinnego cyklu dobowego, ciało ssaków podlega niezależnym cyklom 12-godzinnym. Zegar ten reguluje działanie aż trzech tysięcy genów, wpływa przez to na zdrowie, a przy tym zależy od czynników środowiska.