Aktualności
Optymalny odpoczynek od pracy powinien trwać ok. trzech tygodni, na urlopie należy też ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych - mówili eksperci, uczestnicy konferencji "Stres w pracy - znajdź rozwiązanie".
19.06.2015
Operacja usunięcia zaćmy poprawia u starszych osób nie tylko ostrość widzenia, ale też sprawność intelektualną oraz jakość snu – wynika z badania, które przeprowadzili naukowcy z Japonii. Informację na ten temat podaje serwis MedPage Today.
16.06.2015
Kobiety, które przed diagnozą raka śpią zbyt krótko i chrapią przeżywają krócej niż chore, które śpią 7-8 godzin na dobę i nie chrapią – wykazała analiza przeprowadzona przez naukowców z USA. Zależność ta jest szczególnie silna w przypadku raka piersi.
13.06.2015
Częste doświadczanie stresu może mieć mniejszy wpływ na nasze zdrowie niż to, w jaki sposób na stres reagujemy - przekonują naukowcy z Pennsylvania State University na łamach czasopisma naukowego "Health Psychology".
12.06.2015
Wiadomo, że predyspozycje do zaburzeń depresyjnych mają podłoże genetyczne. Jednak sama choroba ujawnia się pod wpływem oddziaływania czynników środowiskowych, takich jak traumatyczne przeżycia. Wśród tych czynników coraz częściej wymienia się doświadczenie przemocy (fizycznej i psychicznej) ze strony rówieśników w okresie dzieciństwa i w wieku nastoletnim.
11.06.2015
Za uczucie ciągłego zmęczenia i nagłe napady senności w ciągu dnia powinniśmy winić przede wszystkim depresję i zbyt wysoką masę ciała – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „SLEEP”.
15.05.2015
Zbyt długa ekspozycja na światło zmniejsza aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej, przez co sprzyja przybieraniu na wadze - wykazały badania prowadzone na myszach. Zdaniem naukowców taka sama zależność występuje u ludzi. Dlatego zakłócenie rytmu snu i czuwania sprzyja otyłości, a także rozwojowi związanych z nią chorób takich jak cukrzyca typu 1 czy choroby układu krążenia.
15.05.2015
Schematyczne czynności wykonywane przed snem ułatwiają dzieciom w wieku do 6 lat wypoczywanie nocą - potwierdza międzynarodowe badanie. Efekty są tym lepsze, im dłużej maluchy podlegają wieczornej rutynie.
11.05.2015