Aktualności

Spotkanie Księżyca i Wenus
05.04.2016
W środę będzie można obserwować ciekawe zjawisko astronomiczne: zakrycie planety Wenus przez tarczę Księżyca. Dokładne momenty zakrycia zróżnicują się w ciągu dnia w zależności od miejsca Polski.
05.04.2016
W nocy z soboty na niedzielę pośpimy krócej
23.03.2016
W najbliższy weekend zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co w wielkanocną niedzielę pośpimy o godzinę krócej. Zdaniem naukowców utracona godzina snu może zwiększyć liczbę wypadków w poniedziałek po zmianie czasu.
22.03.2016
Niedźwiedź ze Słowacji urządził sobie wiosenną przechadzkę po Babiej Górze. Na jego tropy na śniegu natknęli się przyrodnicy. Nie wiadomo, czy drapieżnik właśnie się wybudził z zimowego snu, czy też - ze względu na dość łagodną zimę – w ogóle nie spał.
Zakłócenie zegara biologicznego wpływa na podatność na patogeny
21.03.2016
W rytm zegara biologicznego zmienia się aktywność naszego organizmu. Temperatura ciała jest najniższa między 2.00 a 4.00 nad ranem, wtedy gdy sen jest zwykle najgłębszy.
Darmowe leki dla seniorów powyżej 75 roku życia
19.03.2016
2
Każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (tzw. liście "S") - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa.
Wapniowe sny
18.03.2016
Eksperymenty potwierdzają, że liczba przespanych godzin ma związek z aktywnością genów wpływających na poziom wapnia w komórkach mózgu. Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do lepszego leczenia zaburzeń snu oraz związanych z nimi chorób neurodegeneracyjnych.
Moda na dziecko – nowy pomysł wiceministra
16.03.2016
Resort zdrowia zapłaci za uczenie dzieci, jak powinny się zachowywać, by w przyszłości nie mieć problemów z zajściem w ciążę. Celem jest zwiększenie dzietności w polskich rodzinach. W pierwszej kolejności edukacja skupi się na chłopcach.
Czy zwierzęta śpią podobnie do człowieka?
08.03.2016
Dorosły słoń śpi na stojąco i krótko, podobnie żyrafa. Większość zwierząt kopytnych śpi na stojąco i robią sobie krótkie drzemki.