Aktualności
Systematyczne naświetlanie prowadzi do wzrostu poziomu testosteronu oraz zwiększenia satysfakcji seksualnej u mężczyzn cierpiących na zaburzenia związane z osłabionym popędem płciowym. O wynikach swoich badań naukowcy poinformowali na konferencji European College of Neuropsychopharmacology, która odbyła się w dniach 17-20 września.
26.09.2016
1
Polacy zdecydowanie gorzej oceniają zdrowotne warunki swoich domów aniżeli większość Europejczyków. Szczególnie boimy się zagrzybienia, pleśni, hałasu, przeciągów i chłodu. W dalszej kolejności również złej jakości powietrza w pomieszczeniach oraz za małej w nich ilości światła dziennego.
22.09.2016
Osoby, które w ciągu dnia regularnie ucinają sobie drzemkę, są bardziej narażone na cukrzycę typu 2 - potwierdza japońskie badanie wśród ponad 300 tys. osób.
19.09.2016
Kobiety cierpią na zaburzenia snu częściej niż mężczyźni i częściej rano budzą się zmęczone. Kanadyjscy naukowcy informują, że ma to związek ze sposobem funkcjonowania ich organizmu.
19.09.2016
Wysyłany przez otaczające płód błony sygnał uruchamia mechanizmy zapoczątkowujące poród - informuje pismo „Human Reproduction”.
14.09.2016
Chociaż poprzednie badania sugerowały, że częściowa lub całkowita deprywacja snu wpływa na poprawę samopoczucia u 60 proc. pacjentów z depresją, naukowcy z Uniwersytetu Michigan wykazali, że leki przeciwdepresyjne lepiej działają, jeśli pacjenci są wypoczęci.
Niedobór snu sprawia, że w rejonie hipokampa słabną połączenia pomiędzy neuronami, co może prowadzić do upośledzenia pamięci.
05.09.2016
Ponieważ u osób w śpiączce pogarsza się zwłaszcza działanie części mózgu zwanej wzgórzem, Martin Monti z UCLA postanowił pobudzić wzgórze za pomocą wiązki ultradźwięków. Obecnie stosowane metody bywają skuteczne, ale wymagają wszczepiania elektrod do centralnego układu nerwowego.