Aktualności

Systematyczne naświetlanie poprawia libido u mężczyzn
26.09.2016
1
Systematyczne naświetlanie prowadzi do wzrostu poziomu testosteronu oraz zwiększenia satysfakcji seksualnej u mężczyzn cierpiących na zaburzenia związane z osłabionym popędem płciowym. O wynikach swoich badań naukowcy poinformowali na konferencji European College of Neuropsychopharmacology, która odbyła się w dniach 17-20 września.
(Nie)zdrowe domy
22.09.2016
Polacy zdecydowanie gorzej oceniają zdrowotne warunki swoich domów aniżeli większość Europejczyków. Szczególnie boimy się zagrzybienia, pleśni, hałasu, przeciągów i chłodu. W dalszej kolejności również złej jakości powietrza w pomieszczeniach oraz za małej w nich ilości światła dziennego.
22.09.2016
Niepokojące drzemki
19.09.2016
Osoby, które w ciągu dnia regularnie ucinają sobie drzemkę, są bardziej narażone na cukrzycę typu 2 - potwierdza japońskie badanie wśród ponad 300 tys. osób.
Dlaczego kobiety częściej cierpią na bezsenność?
19.09.2016
Kobiety cierpią na zaburzenia snu częściej niż mężczyźni i częściej rano budzą się zmęczone. Kanadyjscy naukowcy informują, że ma to związek ze sposobem funkcjonowania ich organizmu.
Pęcherz płodowy budzi... do życia
14.09.2016
Wysyłany przez otaczające płód błony sygnał uruchamia mechanizmy zapoczątkowujące poród - informuje pismo „Human Reproduction”.
Sen w leczeniu depresji
13.09.2016
Chociaż poprzednie badania sugerowały, że częściowa lub całkowita deprywacja snu wpływa na poprawę samopoczucia u 60 proc. pacjentów z depresją, naukowcy z Uniwersytetu Michigan wykazali, że leki przeciwdepresyjne lepiej działają, jeśli pacjenci są wypoczęci.
Niewystarczająca ilość snu niszczy połączenia w hipokampie
05.09.2016
Niedobór snu sprawia, że w rejonie hipokampa słabną połączenia pomiędzy neuronami, co może prowadzić do upośledzenia pamięci.
Ultradźwięki mogą wybudzić ze śpiączki?
02.09.2016
Ponieważ u osób w śpiączce pogarsza się zwłaszcza działanie części mózgu zwanej wzgórzem, Martin Monti z UCLA postanowił pobudzić wzgórze za pomocą wiązki ultradźwięków. Obecnie stosowane metody bywają skuteczne, ale wymagają wszczepiania elektrod do centralnego układu nerwowego.