Aktualności
Zmęczenie wywołane niewystarczającą ilością snu powoduje wzrost wrażliwości na bodźce bólowe oraz zmniejszenie skuteczności leków przeciwbólowych. Ulgę cierpiącemu mogą przynieść tylko dodatkowy wypoczynek lub środki pobudzające.
12.05.2017
Benzodiazepiny, często stosowane u osób z chorobą Alzheimera zwiększają ryzyko zapalenia płuc – informuje "Canadian Medical Association Journal".
Późniejsze rozpoczynanie lekcji szkolnych nie pomoże w walce z chronicznym zmęczeniem nastolatków. Lepsze skutki może przynieść wygaszanie świateł wieczorami - informuje czasopismo "Scientific Reports".
04.04.2017
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co pośpimy o godzinę krócej. 26 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Do czasu zimowego wrócimy w ostatnią niedzielę października.
24.03.2017
1
Nocne zaburzenia oddychania to patologie wpływające na jakość naszego snu, a w konsekwencji na samopoczucie w ciągu dnia i zdrowie naszego organizmu. Jednym z najpowszechniejszych problemów jest chrapanie. Szacuje się, że dotyczy ono połowy dorosłej populacji.
Nieleczony bezdech senny u dzieci może prowadzić do ubytku substancji szarej mózgu, w tym uszkodzeń komórek biorących udział w takich procesach jak pamięć, ruch, emocje, mowa, podejmowanie decyzji i kontrola zachowania - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Scientific Reports".
21.03.2017
Na problemy ze snem, takie jak bezsenność czy bezdech senny, cierpi ok. 45 proc. ludzi na świecie. Ponad jedna trzecia z nich się nie leczy – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Snu, obchodzonego w tym roku w piątek 17 marca.
17.03.2017
1
Osoby, które śpią w nocy ponad dziewięć godzin, są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji w kolejnej dekadzie życia – wykazało badanie, które publikuje pismo „Neurology”.
23.02.2017