Aktualności
Komórki nowotworowe wykorzystują nieprawidłowo pofałdowane białka, aby zmienić rytm dobowy i szybciej się namnażać – informuje czasopismo naukowe „Nature Cell Biology”.
03.01.2018
Osoby ze specyficznym wariantem genu DRD2 zachowują wysoką elastyczność poznawczą nawet po nieprzespanej nocy – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA).
03.01.2018
Oskarżenia o nielojalność, straszenie niepodpisaniem umów o pracę lub ich zerwaniem, a teraz także grożenie uznaniem wypowiadania klauzuli opt-out za narażanie życia i zdrowia pacjenta. Tak dyrektorzy szpitali starają się zniechęcić lekarzy do pracy zgodnie z kodeksem pracy (czyli 37,5 godz. w tygodniu).
03.01.2018
2
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie przejdzie na pracę zmianową o ile lekarze nie cofną wypowiedzeń klauzuli opt-out i zaczną one obowiązywać. Taki plan został już przygotowany.
29.12.2017
13
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Gromkowskiego przy Koszarowej 5 na oddziale wewnętrznym ruszyła pracownia polisomnograficzna zajmująca się diagnozowaniem zaburzeń oddychania podczas snu. Wystarczy pozostać w pracowni na jedną noc, by rano wszystko na temat stanu zdrowia stało się jasne.
28.12.2017
Naukowcy ustalili, że dzieci, które spożywają ryby co najmniej raz w tygodniu, szybciej zasypiają, rzadziej budzą się w nocy i są mniej zmęczone w ciągu dnia.
21.12.2017
Wiedząc, że wieczorne nawyki dotyczące korzystania z elektroniki trudno zmienić, dr Ari Shechter z Columbia University Medical Center postanowił w godzinach wieczornych zablokować dostęp niebieskiego światła do oczu użytkowników elektroniki. Użył do tego żółto zabarwionych okularów.
W Klinice Budzik dla Dorosłych w Olsztynie wybudziła się ze śpiączki 23-letnia Ola. Zapadła w śpiączkę wskutek infekcji centralnego układu nerwowego; teraz dzięki intensywnej rehabilitacji zaczyna już chodzić i wypowiada krótkie zdania.
18.12.2017