Aktualności
Liczba wypowiedzeń klauzuli opt-out, na mocy której lekarze wydłużają czas pracy, spadła w ostatnich dniach w przypadku młodych lekarzy o 145, a wśród lekarzy specjalistów... wzrosła o 10 - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia.
18.02.2018
4
Do wypisania recepty na leki wystarczy, by lekarz zbadał pacjenta przez internet - przewiduje projekt nowelizacji ustaw dot. recept przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.
16.02.2018
12
"Stajemy się sennymi bulimikami. Wiele osób w ciągu tygodnia pracy `pości`, śpiąc zaledwie po pięć godzin na dobę, by w weekendy odsypiać na całego. Znajdujemy się w samym środku wielkiego eksperymentu nad deprywacją snu, który sami sobie fundujemy. Nie wiemy, jakie będą jego długofalowe skutki" – mówi Robert Stickgold, amerykański badacz snu z Uniwersytetu Harvarda.
12.02.2018
Osoby ze specyficznym wariantem genu DRD2 zachowują wysoką elastyczność poznawczą nawet po nieprzespanej nocy – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA).
08.02.2018
U osób, które regularnie nie wysypiają się, rośnie w mózgu poziom amyloidu beta, białka związanego z chorobą Alzheimera – wykazali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat opublikowało internetowe wydanie czasopisma naukowego „Annals of Neurology”.
08.02.2018
Uczniowie, którzy często odwiedzają niektóre media, częściej niedosypiają w porównaniu z rówieśnikami, którzy są mniej aktywni na tych portalach – potwierdziło najnowsze badanie kanadyjskie, które publikuje pismo „Acta Paediatrica”.
Mówienie przez sen to jedno z typowych zaburzeń sennych, dotykające około 5 proc. dorosłej populacji. Szacuje się jednak, że ponad 66 proc. z nas, choć raz w swoim życiu doświadczyło takiego epizodu, zwłaszcza pod wpływem wzmożonego stresu lub zmęczenia. Jakie treści przekazujemy w trakcie nocnych wypowiedzi? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy.
24.01.2018
U osób, które regularnie nie wysypiają się, rośnie w mózgu poziom amyloidu beta, białka związanego z chorobą Alzheimera – wykazali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat opublikowało internetowe wydanie czasopisma „Annals of Neurology”.
23.01.2018